Pielęgnacja dywanów

Posted on Posted in pielęgnacja dywanów

Kiedy już zdecydowaliśmy się na posiadanie dywanów, chcemy żeby spełniały swoją rolę i cieszyły swoim widokiem przez dłuższy czas. Aby tak było należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?

vacuum-cleaner-268179__340

            Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu przed nadmierną wilgocią, czy też przemoczeniem. Niekorzystne warunki codziennego użytkowania bardzo szybko skracają żywotność i praktyczność materiału z którego są zrobione dywany, ponieważ może to przyczynić się do powstania pleśni oraz rozwoju roztoczy. W codziennej pielęgnacji na sucho należy pamiętać o regularnym odkurzaniu, przynajmniej raz w tygodniu. Jest to szczególnie istotne w miejscach, które są narażone na intensywne użytkowanie. Związane jest to z faktem, że piasek i inne zanieczyszczenia stałe są wdeptywane w dywan i powodują ścinanie włókien, a tym samy niszczenie materiału. Ponadto naturalnym procesem w przypadku nowych dywanów jest pylenie i wychodzenie nadmiaru włosia. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu delikatną szczotką, aby maksymalnie skrócić ten dość kłopotliwy okres. W skład pielęgnacji dywanów wchodzi również walka z plamami. Oczywiście należy dbać o to, żeby nie dopuszczać do silnych zabrudzeń. Jednak kiedy dojdzie do pojawienie się plamy, należy usunąć ją bezzwłocznie. Bardzo istotne jest stosowanie w tym celu specjalistycznych środków chemicznych, dopasowanych do zabrudzeń. Preparaty takie należy przetestować w mało widocznych miejscach na dywanach, czy nie powodują uszkodzeń w strukturze i kolorze. Przed zastosowaniem środków chemicznych, należy koniecznie zapoznać się z instrukcją od producenta zarówno tych preparatów, jak i samych dywanów. Przy dłuższym użytkowaniu warto raz w roku zdecydować się na pranie na mokro. Przy czym zalecane jest skorzystanie z profesjonalnej firmy piorącej, która posiada specjalistyczne środki oraz sprzęt do czyszczenie dywanów.

Dzięki podjęciu odpowiednich działań zabezpieczających i pielęgnacyjnych możemy zapewnić długotrwałą jakość dywanów w naszym domu.

Dodaj komentarz