Nadaj charakter wnętrzu – kup dywan!

Posted on Posted in dywany - aranżacje

Zastanawiałeś się nad zakupem dywanu? Nie jesteś pewny czy to dobry pomysł? My jesteśmy na TAK. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego dywan powinien być nieodłącznym elementem aranżacji wnętrza.

Wiesz jak długą historią może się poszczycić dywan? Najstarszy dywan, który dotrwał do naszych czasów pochodzi z III wieku p.n.e. Z uwagi na nietrwałość materiałów z jakich dywany były i nadal są wykonywane większość nie dotrwała do naszych czasów. O historii dywanów możemy najwięcej dowiedzieć się ze starożytnych zapisków i malowideł. Jedno jest jednak pewne: dywany od tysięcy lat miały pełniły ważna rolę w dekoracji wnętrz domów, namiotów czy pałaców.

W naszych czasach na krótki okres ich świetność została przyćmiona. Zafascynowaliśmy się minimalizmem i drewnem na podłodze. Jednak obecnie dywany wracają na należne im miejsce. W nowoczesnych aranżacjach także nie może zabraknąć dywanu w salonie lub jadalni. Dlaczego dywany są tak popularne?

Dywan ociepla wnętrze

Jednym z powodów, dla którego tak chętnie sięgamy po dywan w aranżacji wnętrza jest jego wpływ na odbiór wnętrza. Chłodne i nieprzyciągające wnętrze można w łatwy sposób ocieplić – wystarczy położyć dywan na podłodze! W mieszkaniu chcemy czuć się komfortowo, przytulnie itd. a dywan jest świetnym narzędziem do osiągnięcia tego celu. Nie tylko chodzi tu o odbiór wizualny, ale także dosłowny. Stąpanie po miękkim dywanie pluszowym lub sławnym dywanie shaggy to prawdziwa przyjemność. Ma to ogromne znaczenie w sypialni, kiedy budząc się rano chcemy postawić stopy na czym miękkim i przyjemnym, w salonie – podczas spotkań przy kawie chcemy mieć uczucie ciepła w stopy, a także jadalni – nie wypada żeby gościom podczas niedzielnego obiadu marzły stopy:)

Źródło zdjęcia: https://dywanywitek.pl/pl/c/DYWANY/184

Dywan wyznacza strefy

Dywan sprawdza się także jako element doskonale wydzielający strefy w pomieszczeniu. W jaki sposób wizualnie zaznaczyć odrębność strefy relaksacyjnej w salonie od jadalni czy aneksu kuchennego? Jeśli stawiamy na otwarte przestrzenie i lubimy wnętrza bez ścianek działowych to jedynym sposobem na wyznaczenie granic danym funkcjom w pomieszczeniu może się okazać dywan.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup dywanu do „jadalni” – czyli miejsca gdzie stoi stół i krzesła, a także „salonu” czyli miejsca z kanapą, fotelem i stolikiem kawowym .

Dywan a alergia

Sporo osób, które zmagają się z przykrymi dolegliwościami wywołanymi alergią unika dywanów we wnętrzach. Takie osoby obawiają się, że zgodnie z krążącym powszechnie mitem dywan jest siedliskiem kurzu i roztoczy i określa go mianem „zła”. Ale czy taka jest prawda?

Dywan rzeczywiście absorbuje wszelkie zanieczyszczenia, które dostają się do naszego domu. Należy jednak spojrzeć na to z pozytywnej strony – kurz opada i pozostaje na włóknach dywanu, dzięki czemu nie unosi się ciągle w powietrzu, nie męczymy się z „kotami” kłębiącymi się w kątach pokoju itd. Wystarczy regularnie okurzać dywan, dbać o jego konserwację i trzepać – i może się okazać, że dywan jest sprzymierzeńcem alergików a nie wrogiem.

Jeśli wahałeś się przed zakupem dywanu mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu nie masz już wątpliwości. Dywan ma korzystny wpływ na aranżację wnętrza oraz nasz komfort.

Dodaj komentarz