Dywan skóra zebry

Dywan – na jaki się zdecydować?

Posted on Posted in dywany - aranżacje

Zastanawiasz się nad zakupem dywanu lub wykładziny do swojego mieszkania? Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni model dywanu.

To prawda, że dywan to od wielu dziesięcioleci jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrza wielu domów. Odpowiednio dobrany pozwala on osiągnąć w aranżacji mieszkania naprawdę bardzo ciekawe efekty wizualne. Jednak kupując dywan warto pamiętać, że nie tylko może on być po prostu ładny, ale może spełniać także pewne funkcje praktyczne.

Zalety zastosowania dywanu z wełny

Jeśli zastanawiasz się nad dywanem wykonanym z wełny, to warto, żebyś wiedziała, że posiada on naprawdę bardzo ciekawe właściwości. Oczywiście dla wielu z nas będzie miał znaczenie już sam fakt, że jest on wykonany z materiału całkowicie naturalnego. Wełna jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego dywan z niej wykonany jest znakomitym izolatorem podłogi. Ale przy tym uwaga! Jeśli w pomieszczeniu zastosowano ogrzewanie podłogowe, położenie dywanu na podłodze znacząco obniży sprawność energetyczną instalacji. Po prostu dywan działając jako izolator, będzie utrudniał ogrzewanie po mieszczenia przez instalację zamontowaną w podłodze.

Bardzo ciekawą właściwością wełny jest jej zdolność do pochłaniania wilgoci z otaczającego powietrza. Dzięki temu dywan z wełny delikatnie reguluje wilgotność w pomieszczeniu, w którym się znajduje. W jaki sposób? Gdy powietrze w pomieszczeniu jest zanadto wilgotne, wełna zaabsorbuje część pary wodnej do swego wnętrza, natomiast, gdy powietrze zrobi się bardziej suche – dywan odda nagromadzoną wodę z powrotem do powietrza.

Dywany shaggy – dlaczego tak popularne?

Przeglądając rozmaite aranżacje wnętrz, czy po prostu odwiedzając rozmaite domy być może zauważysz, że bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. dywany shaggy – czyli dywany z wyjątkowo długim runem. Co sprawia, że są one obecnie aż tak popularne? Przede wszystkim taki puszysty dywan jest bardzo miły dla oka. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie go by sprawić, że wnętrze będzie bardzo przyjemne w odbiorze. Oczywiście taki puszysty dywan jest także bardzo miły dla stóp.

Dywan w salonie
Dywan w salonie

Dzięki zaawansowanej technologii produkcji możliwe jest nawet produkowanie dywanów shaggy o zróżnicowanej długości włosia – dzięki temu można osiągnąć ciekawy efekt trójwymiarowości dywanu, krótsze, lub dłuższe runo tworzy wyraźnie widoczny ciekawy wzór. Tego typu dywany wykonane są z trwałej przędzy syntetycznej, dzięki czemu nawet po kilku latach użytkowania nie są bardzo wygniecione i nie tracą swoich walorów – oczywiście należy tylko odpowiednio o nie dbać i je regularnie czyścić.

Dodaj komentarz