Dywan w pokoju dziecka – wybierz z głową?

Posted on Posted in Bez kategorii

Zakup dywanu do pokoju dziecka to niełatwe zadanie. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi: wiek dziecka, jego zainteresowania, sposób spędzania czasu dziecka itd. W tym artykule podpowiemy jak optymalnie dobrać dywan do pokoju dziecka.

Aranżacja pokoju dziecka wymaga często pójścia na kompromis pomiędzy upodobaniami i preferencjami dziecka, a naszym poczuciem estetyki i planami aranżacji wnętrza. Niestety nawet małe dziecko potrafi mieć własne zdanie i należy je uszanować, ponieważ pokój malucha to coś więcej niż tylko aranżacja.

Dla dziecka jego własna przestrzeń życiowa to mały świat, w którym przeżywają niezapomniane historie. Dlatego wybór dywanu może się okazać jedna z kluczowych decyzji dotyczącej aranżacji tego świata.

Dywan dla przedszkolaka

Dziecko w wieku kilku lat większość swojego czasu spędza na zabawach, a główną ich sceną jest podłoga. Ponieważ zabawa na panelach czy drewnie bez ogrzewania podłogowego może być niezbyt przyjemna, należy zadbać o ciepłe i miłe zabezpieczenie areny wydarzeń. Do tego doskonale nadaje się dywan.

Jaki dywan warto wybrać? Możemy wykorzystać dywan wełniany, chociaż ze względu na alergie wiele osób wybiera dywany syntetyczne: polipropylenowe lub poliestrowe. Warto także zwrócić uwagę na długość włosia – dywany typu shaggy nie będą dobrym rozwiązaniem dla dziecka. W wysokim włosiu łatwo zaplątują się małe zabawki czy elementy gier lub puzzli, a także może się stać siedliskiem kurzu i brudu. Dla dziecka lepiej wybierać dywan z krótszym włosiem.

Jaki wzór dywanu? W tej materii należy uwzględnić upodobania dziecka. Na rynku mamy dostępnych całą masę wzorów, motywów i kolorów, warto więc przy wyborze uwzględnić ulubiony kolor dziecka, ulubioną grę, czy ulubioną bajkę.

https://dywanywitek.pl/pl/c/DYWANY/184

Dywan dla nastolatka

Jeśli musimy zaaranżować pokój nastolatka, to sytuacja może się okazać dużo trudniejsza. Pamiętajmy, że w tym trudny dla naszych dzieci okresie kształtuje się ich osobowość, one same odkrywają co lubią, a co im zdecydowanie nie odpowiada. Dlatego pozwólmy naszym dorastającym dzieciom dokonać samodzielnego wyboru. Może wskazać im plusy i minusy danego wyboru, ale występując w roli doradcy, a nie osoby decyzyjnej, z pewnością bardziej pomożemy nastolatkowi w podjęciu decyzji i pozwolimy mu zaaranżować jego przestrzeń według jego pomysłu, a nie naszego.

Czasem możemy nie być pewni czy nastolatek wytrwa w swoim wyborze, tzn. czy zakupiony dywan będzie mu służył przez kilka następnych lat. W takiej sytuacji może warto zakupić tańszy dywan, wykonany z włókien syntetycznych. Wówczas łatwiej będzie za jakiś czas zakupić nowy dywan.

Dzieci to bardzo ważni klienci sklepów z dywanami. Wiedza o tym producenci, dlatego w swojej ofercie posiadają kolekcje dywanów z motywami z bajek, dywanów z motywami dla chłopców, dla dziewczynek, dywanów w kolorystyce odpowiadającej młodzieży itd. Warto wziąć więc pod uwagę potrzeby swojego dziecka i znaleźć wymarzony dywan do jego pokoju.

Dodaj komentarz