Jak skutecznie czyścić dywany?

Posted on Posted in Bez kategorii, pielęgnacja dywanów

Dywany stanowią piękny dodatek w każdym mieszkaniu, pod warunkiem, że są czyste, zadbane i odpowiednio zakonserwowane. Jeśli zaniedbalibyśmy którąkolwiek z tych czynności, to zamiast dekoracji, stworzylibyśmy sobie nieestetyczny element pomieszczenia. Żeby właściwie zadbać o dywan często wystarczy odpowiednia ilość czasu, a niekoniecznie spora ilość pieniędzy. 

Ponieważ na rynku jest szeroki wybór różnego rodzaju dywanów, to już przed zakupem warto poświęcić czas na to, by przeanalizować jak należycie zadbać o dywan, który nam się podoba. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony dywan nadaje się tylko do czyszczenia w pralni albo można go prać w domowej pralce albo nie można używać szczotek mechanicznych lub gorącej wody. Są to dość istotne czynniki, o których warto dowiedzieć przed decyzją o zakupie.

Odkurzacz

Jeśli mamy dywan, to nieodłącznym artykułem naszego gospodarstwa domowego staje się odkurzacz. Im częściej będziemy usuwać kurz z dywanu, tym mniejsza szansa na zadomowienie się kurzu, bakterii, roztocza w włosiu. Warto podczas odkurzania zmieniać kierunki, wtedy uda się nam usunąć jak największą ilość zanieczyszczeń. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy zwierzaki w domu, a szczególnie koty lub psy. Najlepiej zainwestować wtedy w obrotowe turboszczotki do odkurzacza. Zanim zaczniemy odkurzać, można gumową rękawicą lub szczotką potrzeć powierzchnię dywanu i w ten sposób uda nam się sierść usunąć z głębszych warstw włosia.

Na rynku dostępne są profesjonalne odkurzacze piorące, które dokładnie wypiorą nasz dywan. Korzystanie z nich, pomoże nam uniknąć oddawania dywanu do pralni albo zatrudniania specjalistycznej firmy sprzątającej.

Pranie w pralce

Innym sposobem jest regularne pranie dywanu w pralce. Jest to możliwe szczególnie przy dywanach cieńszych, lżejszych, takich jak dywany bawełniane. Często decydujemy się na tego rodzaju dywany w dziecięcych pokojach, ponieważ łatwo z nich usunąć plamy i trudniejsze zabrudzenia.

Regularne czyszczenie dywanu jest szczególnie istotne przy domownikach, którzy maja alergie. Wiele materiałów dywanów niestety nie jest korzystnych dla alergików. Warto więc zakupić taki dywan, który albo nie będzie nas uczulać w ogóle albo będzie to robić w minimalistycznym stopniu. Przy odpowiednim dbaniu o czystość dywanu, można jak najbardziej ograniczyć działanie alergenów.

Plamy

A co wtedy, jeśli pojawiła się nam niechciana plama na dywanie? Najlepszym domowym odplamiaczem jest znana wszystkim soda oczyszczona. Wystarczy posypać plamę sodą i zostawić na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurzyć. Innym bardzo skutecznym środkiem jest dobrze rozmieszany roztwór z octu, wody i soli. Tak przygotowanym roztworem rozpylamy równomiernie dywan, czekamy do wyschnięcia i odkurzamy.

Oczywiście zanim zastosujemy nawet najbardziej znane i wydające się nam nieszkodliwe środki odplamiające, warto dowiedzieć się, czy możemy je zastosować na nasz materiał dywanu.

Dywan, chociaż jest dość ciężkim w utrzymaniu w czystości elementem dekoracji mieszkania, to bardzo lubimy go mieć. Decyzja związana z zakupem pociąga za sobą przymus regularnego poświęcania czasu na jego pielęgnację i konserwację. Jeśli wywiązujemy się z tego zadania, to dywan będzie zawsze pięknie się prezentował i stanowił śliczną ozdobę naszego mieszkania.

Dodaj komentarz