Dywany w stylu BOHO – modny trend na salonach

Posted on Posted in Bez kategorii

Wśród trendów intuicyjne boho. Jednym z kluczowych elementów stylu jest wybór dywanu. Ma wiele oczekiwań do spełnienia ale nie względem sztywnych reguł. Całość jest bardziej intuicyjna niż matematyczna.

Ważne żeby znaleźć w projekcie miejsce na kolor, teksturę i wzór. Przeplatanie tych elementów powinno stworzyć pełną symbiozę w pomieszczeniu. W odróżnieniu jednak od innych stylów nie chodzi o stworzenie monochromatycznego wnętrza. Nadrzędnym celem nie jest również harmonijne zestawienie typowych elementów stylu. Wręcz przeciwnie! Boho jest tego zaprzeczeniem.

Trend boho jest powrotem do francuskiej cyganerii z czasów Ludwika XV. Ówcześni artyści odczuwający skutki rewolucji nie mogli pozwolić już sobie na życie w zbytku, promowane przez otoczenie. Byli natomiast przywiązani do swoich zasad głoszących o wolności. Już nie zbytek ani miejsce dłużej ich definiowało. Częste przeprowadzki i ograniczone środki wpływały bardzo na styl.

Mieszkania urządzano nie według trendów ale możliwości. Wyrafinowany gust kształtował szczątkowe umeblowanie. Zabawa wzorem, kolorem, teksturą była jedynym pewnikiem. Przywiązywano sporo uwagi pamiątkom, które za każdym razem zabierały lokatorów w podróż sentymentalną po ich życiu. Kolekcje przywiezione z odbytych podróży lub świadczące o tych planowanych.

Nie stosowano się do zasad, ale je tworzono. Odbywało się to na poziomie pojedynczych mieszkań bo do dzisiaj ciężko określić czym się rządził boho. Duża swoboda była wykorzystywana na korzyść przytulnych i zapraszających wnętrz.

Niezbędnym zabiegiem jest powtarzalność różnych wariantów wzoru na możliwie jak największej liczbie tkanin i powierzchni. Przodować tu będą dywany ale również poduszki, kapy, żyrandole i zasłony. Przeplatanie wzorów i kolorów jest istotne nawet na poziomie detali.

Wszechobecną tekstura odnajdziemy na każdej płaszczyźnie dekoracji. Buduje ważne dla trendu doznania na poziomie wizualnym i dotykowym i to tłumaczy dlaczego dywany są tak pożądane w takich wnętrzach. Dostępność różnych rodzajów włókien daje przystęp szaleństwom. Komfortowe wełniane runo, ekskluzywny jedwab, ekscentryczna skóra, bawełna czy sztuczne włókna – każde z nich wnosi do wnętrza zestaw niepowtarzalnych cech i wpływa na poziom relaksu.

Dzięki dywanom możliwe jest uzyskanie wrażenia patchworkowej podłogi złożonej z kilku dywanów leżących obok siebie. Wariacji jest sporo, bo można je również ułożyć warstwowo. Konfiguracja jest pozostawione indywidualnej ocenie a sam styl daje niezwykle przestronne możliwości designerskie.

Więcej informacji można znaleźć w serii ciekawych artykułów https://www.kochamydywany.pl/blog/jak-si%C4%99-odnale%C5%BA%C4%87-z-dywanem-w-sylu-boho-1.

Dodaj komentarz