Dywany orientalne w nowoczesnych wnętrzach

Posted on Posted in Bez kategorii

Chociaż przez kilka lat, modne były gołe podłogi, to jednak dywanowa moda znowu wróciła. Co ciekawe, w naszych nowoczesnych wnętrzach zaczęły gościć dywany o orientalnym wzornictwie. Królują dywany perskie (tkane w Iranie), tureckie, pakistańskie, oraz te z krajów Kaukazu. Ich orientalne wzornictwo pasuje do salonów w stylu vintage, rustykalnym, eklektycznym ale także klasycznym.

Historia dywanów orientalnych sięga przełomu III i II tysiąclecia p.n.e.. Jednak pierwsze dywany nie były wcale tkane po to by upiększyć eleganckie pałacowe wnętrza. Robiły je koczownicze ludy, zamieszkujące kraje bliskiego wschodu, aby ochronić się przed zimnem. Dopiero potem zagościły one na perskich dworach. Dzisiaj tego typu dywany zdobią wnętrza domów na całym świecie.

Większość dywanów orientalnych jest tkanych ręcznie z naturalnej wełny, z jedwabiu lub z połączenia jedwabiu z innymi włóknami. Te wełniane cenione są ze względu na dużą wytrzymałość – wełna ma bardzo twardą strukturę. Poza tym dywany wełniane, ze względu na łatwość barwienia wełnianych włókien, mają naprawdę bogatą kolorystykę. Co więcej, dywany wełniane sprzyjają utrzymaniu naturalnego mikroklimatu we wnętrzu domu.

Dywany jedwabne, wytwarza się z naturalnego jedwabiu. Produkuje się je z nici, pozyskanych z kokonu gąsienicy, jedwabnika morwowego. Są to najbardziej luksusowe dywany orientalne. Te miękkie lekkie i błyszczące kobierce wytwarza się głównie w Indiach, Iranie oraz Pakistanie.

Dywany nawiązujące swym wzornictwem do orientu są również tkane maszynowo w Europie. Takie dywany mogą być nieco tańsze, od tych tkanych ręcznie. Do ich produkcji używa się naturalnej wełny oraz jedwabiu, ale czasem także włókien syntetycznych.

Jak prezentują się dywany orientalne w różnych wnętrzach? Zobaczcie sami:

bedroom-416063_960_720

living-room-416035_960_720

rec-room-802017_960_720

corridor-670277_960_720

 

Jak widać orientalne wzornictwo może bardzo urozmaicić wnętrza naszych domów. Nie trzeba mieć całego wnętrza urządzonego w stylu orientu. Wystarczy dodatek w postaci pięknego, wzorzystego dywanu.

Dodaj komentarz