Jak wybrać dywan?

Posted on Posted in Bez kategorii

Kupno dywanu zawsze trzeba starannie przemyśleć. Oprócz wyboru wielkości i koloru danego dywanu, dobieramy również odpowiedni rodzaj, pasujący do danego pomieszczenia. Na przykład dywany, które doskonale sprawdzą się w salonie, mogą zupełnie nie nadawać się do jadalni czy kuchni.

Zacznijmy może od holu, czy też przedpokoju. Jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy. Jeśli urządziliśmy go w ciemnych barwach, może nas brać pokusa, żeby rozjaśnić go trochę, jasnym dywanem. Niestety taki dywan częściej będzie w pralni, niż na podłodze, ponieważ do tego pomieszczenia zawsze wchodzimy prosto z dworu w butach. Dlatego lepiej wybierzmy ciemny dywan ze sztucznego włókna, który łatwiej się czyści. Takie same zasady dotyczą dywanów do jadalni lub kuchni, które są dużo częściej narażone na plamy.

A jaki dywan będzie najlepszy do naszego salonu? Tutaj mamy już znacznie więcej możliwości. Możemy nawet wybrać dywan z wełny, chociaż nie jest on odporny na plamy, to w zamian ma właściwości pomagające utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Dywan w salonie zajmuje zwykle centralne miejsce i nie jest zastawiony przygnieciony żadnymi meblami. Czasem stoi na nim tylko niewielka ława. Będzie on więc najlepiej wyeksponowanym dywanem w naszym domu. W związku z tym powinniśmy dobrze dobrać jego kolor i wzór. Mając salon w barwach szarości lub czerni i bieli dobrze jest wybrać kolorowy dywan, który ożywi wnętrze. Jeśli mamy w salonie wzorzyste tapety lub kanapy, to dywan dla odmiany wybierzmy jednokolorowy, gładki. Natomiast w salonie urządzonym w prostym minimalistycznym stylu, dywan wzorzysty lub z ciekawym motywem, sprawi, że wnętrze nabierze charakteru.

apartment-413299_960_720 (1)

Chociaż ostatnio bardzo modne są dywany typu Shaggy, czyli takie z długim puszystym runem, to jednak w salonie, bardziej sprawdzi się dywan typu Heat Set lub Heat Set Frise. Te dywany charakteryzują się krótkim runem i dużą gęstością. Są wykonane ze sztucznych włókien, odpornych na odkształcenia i antyelektrostatycznych. Łatwiej utrzymać je także czystości.

Jeśli chodzi o pokój dla dziecka, to do niego można wybrać tzw. dywan interaktywny. Tego rodzaju dywany mają ciekawe nadruki zachęcające do zabaw na podłodze. Mogą one przedstawiać różne bajkowe motywy, drogi, po których można jeździć małymi samochodzikami lub wiejskie zagrody. Jeśli nie zdecydujemy się na tego rodzaju dywan, to możemy wybrać gładki, ale w intensywnych kolorach nawiązujących do kolorystyki całego pokoju dziecinnego. Pamiętajmy też o tym, żeby dywan był miękki w dotyku, przyjemny do siedzenia na nim.

carpet-802288_960_720

W sypialni dobrze sprawdzą się dywany typu Shaggy. To najlepszy rodzaj dywanu do pomieszczeń, w których chodzimy gołą stopą. Te puszyste włochacze, nadadzą przytulności naszej sypialni.

wall-panel-416041_960_720

Dodaj komentarz