Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Posted on Posted in Bez kategorii

Zazwyczaj cenimy sobie możliwość posiadania wyboru. Pozwala to zaspokoić aktualne potrzeby nasze naszych bliskich jak i wyrazić siebie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy wybór jest bardziej przemyślany niż przypadkowy. Na szczęście aranżacje wnętrz to dla większości przyjemny temat. W tym artykule podpowiadamy co brać pod uwagę, przy wyborze dywanu.

Jedno z pierwszych kryteriów to kolory. Dobrze jeśli nie tylko pasują do wnętrza ale stanowią swojego rodzaju mediator, łączący dekoracje z elementami stałymi pomieszczenia tj. meble, ściany.

Poza tym tak jak cała aranżacja również dywan powinien się pokrywać z naszym poczuciem estetyki. Ponieważ dywan to zakup na dłużej warto się zastanowić z jakimi barwami będę w sanie na co dzień funkcjonować a z jakimi nie.

pexels-photo-259580

Ze wzorem, bez wzoru. Tutaj duże znaczenie będzie miała intencja z jaką wprowadzamy dywan do wnętrza. Czy zależy nam na mocniejszym akcencie w pomieszczeniu czy raczej dywan ma stanowić raczej dopełnienie projektu, niezbyt widoczne tło dla już zdecydowanej aranżacji. Jeśli zależ nam na wyraźnym akcencie, możemy iść w kierunku dużych wzorów dodatkowo wzmocnionych barwą. Natomiast im drobniejszy wzór tym bardziej neutralny. Oczywiści dużo będzie zależało od zastosowanej kolorystyki.

Wzór dywanu będzie również nadawał charakter wnętrzu. Od ekskluzywnych wzorów orientalnych, przez wyszukane folklorystyczne, nowoczesne po te wypełniające skandynawskie wnętrza.

pexels-photo-276625

Materiał. Runo z jakiego wykonano dywan również będzie wpływać na funkcje pomieszczenia. Wełna i jedwab będą w pomieszczeniach o bardziej reprezentatywnym charakterze lub wszędzie tam gdzie chcemy wprowadzić nieco luksusu. Najczęściej są to propozycje do salonów, sypialni, gabinetów, kina domowego.

Bawełna czy poliester czyli w większości dywany płasko tkane, będą propozycją do jadalni. Są łatwe w utrzymaniu. Bawełnę zazwyczaj można nawet prać w pralce.

pexels-photo-276520

Polipropylen to wielofunkcyjne włókno. W zależności od wysokości runa, będzie pełnił różne funkcje. Wysokie runo klasyfikuje dywany jako dywany typu shaggy, wspaniale nada się do salonów, sypialni i pokojów młodzieżowych. Wprowadza zarówno komfort, ciepło jak i nadaje wnętrzu bardziej nowoczesny wygląd.

Dywany akrylowe z kolei dobrze absorbują barwy. Ich nasycenie jest zazwyczaj bardzo duże co wpływa na atrakcyjność przedstawianego wzornictwa. Często są to dywany wybierane do pokojów dziecięcych.

Biorąc pod uwagę, chociażby te trzy elementy: kolor, wzór i włókno – znacznie zwiększysz szanse wyboru odpowiedniego dywanu. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz