Charakterystyka dywanów tureckich

Posted on Posted in Bez kategorii

Nie każde wnętrze uniesie ciężar wystroju jaki niosą ze sobą dywany tureckie. Bogata historia, szerokie wpływy, świadomość szczegółu i zamiłowanie do zdecydowanych kolorów czyni z nich prawdziwe dzieła sztuki. W aranżacji nigdy nie pozostają niezauważonym detalem. Zazwyczaj w dużym stopniu to one stanowią aranżacje…

Dywany powszechnie nazywane tureckimi, to uproszczona nomenklatura odnosząca się do dywanów o wzornictwie i kolorystyce charakterystycznej dla Bliskiego Wschodu. To prawda, że wiele z nich jest produkowana na terenie obecnej Turcji, ale produkcja dywanów z tej kategorii odbywa się również w innych krajach tego blisko-wschodniego rejonu. Inspiracje tym nurtem odnajdziemy również u wielu europejskich producentów.

Wzornictwo dywanów tureckich

Dywany tureckie posiadają szczegółowe i skomplikowane wzornictwo, które daje niesamowite wrażenia wizualne. Widać ogrom pracy przy powstawaniu projektów ale również niezwykłe wyczucie smaku i zdecydowany charakter. Formowane wzory są uporządkowane i ustrukturyzowane. Odnajdujemy w nich powtarzalność kształtów w postaci oktagonów, kryształów i motywów roślinnych.

Kolorystyka dywanów tureckich

Pośród oryginalnie dominujących kolorów w dywanach tureckich jest czerwień i jest ona mocno ugruntowana w tej kulturze. Ale paleta idzie również w kierunku złota i oraz tak zwanych kolorów opalizujących. Dla kontrastu stosuje się piękne i głębokie odcienie niebieskości.

Zatem w podstawowej bazie kolorów odnajdziemy różne kombinacje w różnych proporcjach wspomnianych kolorów: czerwieni, niebieskości i złota. Taki zestaw tworzy niezwykłe połączenia.

Zdecydowana kolorystyka może się wydawać trudna do zgrania z resztą wystroju. W rzeczywistości odcienie pomarańczy, fiolety czy nawet szmaragdy pięknie wybiją głębie prezentowanego na dywanie wzoru.

Podążając za konsumentem, obecni producenci dostosowują i poszerzają paletę barw, tak by trafić w potrzeby każdego użytkownika. Kolorystyka potrafi być bardziej wysublimowana i zawierać wiele neutralnych barw. Kierunek w jakim pójdziemy zależy już od nas.

Podsumowanie aranżacji z użyciem dywanu tureckiego

Jeśli wystrój pomieszczenia jest ascetyczny i nazbyt prosty obecność w nim dywanu tureckiego, nawet utrzymanego w neutralnych barwach, może zdominować i przytłoczyć całość aranżacji. Jego charakter będzie się odznaczał a charyzma skupi na sobie uwagę. Jeśli w projekcie uda nam się odnaleźć równowagę, wystrój będzie sprawiał wrażenie współdziałania i współtworzenia przestrzeni z jednym określonym zamiarem.

Dodaj komentarz