Sztuka ludowa od dawna inspiruje artystów. Ostatnio daje się zauważyć, że powróciła ona do nas w najróżniejszym wydaniu. Dostępne są pokrowce na tablety, torebki damskie i t-shirty z motywem ludowym. Również producenci dywanów często sięgają po wzornictwo ludowe. Taki styl nie jest tylko dla skansenów. Okazuje się, że te różnokolorowe wzory w kwiaty, zwierzęta domowe i ptaki, scenki rodzajowe, czy różnobarwne wstążki, powracają również, jako dodatek do całkiem nowocześnie wykończonych wnętrz naszych nowych domów.
Tkactwo zawsze było związane z tradycją ludową. Kiedyś ręcznie tkano i farbowano różne tkaniny. W ten sposób powstały określone dla danych regionów i krajów, wzory. Teraz dywany tka się głównie maszynowo. Jednak zaawansowana technika komputerowa, pozawala na przeniesienie starych ludowych wzorów, na powierzchnię nowocześnie tkanych przez maszyny, dywanów.
Zachodzi jednak pytanie, gdzie będzie pasował taki wzorzysty, kolorowy dywan? Okazuje się, że całkiem dobrze prezentuje się w domach i mieszkaniach, w których meble są w dość nowoczesnej formie, ale jednocześnie pozostały one w naturalnych odcieniach drewna. Taki kolorowy akcent będzie także pasował w salonie, pomalowanym w odcieniach szarości, czerni i bieli. Producent dywanów Angella ma w swojej ofercie dywany z motywami ludowymi. Zobaczcie przykłady /Zdjęcia pochodzą ze strony kochamydywany.pl/:
Motywy ludowe ciekawie wyglądają na dywanikach wykonanych z filcu. Oprócz mocnych kolorów, nadaje się im też formę ludowych wycinanek. Te ażurowe dywaniki dobrze będą wyglądać przy stoliku kawowym. Z filcu wykonuje się także podkładki pod kubki czy niewielkie serwety.
Wybór dywanów w stylu folk jest naprawdę spory. Jeśli jesteśmy amatorami takiego stylu to z pewnością w naszym domu znajdzie się, dużo tego typu akcentów. Jednak dla osób lubiących nowoczesność, często wystarczy jeden taki dodatek, w postaci dywanu. Stanie się on wtedy świetnym kontrastowym uzupełnieniem całej aranżacji.