Rodzaje dywanów

Posted on Posted in Bez kategorii

Dywany produkuje się dzisiaj z przeróżnych materiałów. Najogólniej dzielimy je, na dywany z tworzyw syntetycznych i z naturalnych włókien. Do produkcji syntetycznych dywanów używa się wiskozy, polipropylenu, poliamidu i akrylu. Natomiast te naturalne tworzy się głównie z wełny i jedwabiu.

Jednak dywany różnią się od siebie nie tylko rodzajem włókna z jakiego zostały zrobione. W zależności od sposobu, w jaki zostały wykończone,rozróżniamy:

  • Dywany Shaggy: Główną cechą charakterystyczną tych dywanów, jest długość włosa sięgająca nawet 10 cm. To włochate dywany charakteryzujące się niezwykle gęstym włosiem. Cechuje je duża puszystość i miękkość. Z tego względu chętnie wybierane są do sypialni i pokoju dziecięcego. Przykładem takiego dywanu jest Shaggy INSPIRATION fiolet:

dywan_inspiration_fiolet_witek_pl[1]

  • Dywany pętelkowe (cut & loop): Są one rzadziej spotykane jako tkane w całości tym sposobem. Najczęściej tworzy się połączenia shaggy razem z cut & loop. Sposób tkania tego rodzaju dywanu to połączenie runa ciętego i pętelkowego.
  • Dywany Sizal: To tzw. dywany sznurkowe, czyli bezrunowe. Zwykle są szorstkie w dotyku i twarde. Sizal to naturalne włókno otrzymywane z liści agawy sizalowej. Dywany wyprodukowane z niego są bardzo wytrzymałe. Ale dywany typu sizal produkuje się także ze sznurka polipropylenowego. Charakteryzują się grubym i płaskim splotem. Przykładem tego rodzaju dywanu jest GRACE SISAL 39014 837.
  • Dywany Carving: Cechują się one niejednolicie przyciętym runem. Dzięki temu można uzyskać dywan z efektem trójwymiarowym. Wyróżniamy wśród nich dywany: Shaggy Carving oraz Heat – Set carving. Przykład – Dywan shaggy VISCOSE 3D poliester GTSD 5 purple:

dywan_kartal_shaggy_sad_viscose_gtsd_5_purple_witek_pl

  • Dywany gładkie: Do dywanów tych zaliczamy wszystkie z krótkim włosem (do 2,5cm). To najprostszy sposób tkania dywanów. Jakość wzoru zależy tutaj od gęstości tkania.
  • Dywany Heat – Set: Do produkcji tych dywanów używa się włókna polipropylenowego poddanego wcześniej stabilizacji termicznej. Dzięki temu dywany te mają właściwości antyelektrostatyczne. Cechują się też dużą gęstością i wyjątkową odpornością na ścieranie i ugniatanie.

dywan_agnella_standard_sabira_granat_witek_pl

Dywan polski Agnella Standard SABIRA granat

/wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony kochamydywany.pl /

To tylko ogólna charakterystyka dywanów. Dywany różnią się też od siebie wzornictwem i oczywiście kolorami. To jakie wybierzemy, zależy od stylu wnętrza, w jakim będziemy chcieli dany dywan położyć. Jednak znając tą podstawową charakterystykę, łatwiej nam będzie wyszukać odpowiedni dla siebie dywan.

Dodaj komentarz