Rodzaje dywanów

Posted on Posted in Bez kategorii

Dywany produkuje się dzisiaj z przeróżnych materiałów. Najogólniej dzielimy je, na dywany z tworzyw syntetycznych i z naturalnych włókien. Do produkcji syntetycznych dywanów używa się wiskozy, polipropylenu, poliamidu i akrylu. Natomiast te naturalne tworzy się głównie z wełny i jedwabiu.

Jednak dywany różnią się od siebie nie tylko rodzajem włókna z jakiego zostały zrobione. W zależności od sposobu, w jaki zostały wykończone,rozróżniamy:

  • Dywany Shaggy: Główną cechą charakterystyczną tych dywanów, jest długość włosa sięgająca nawet 10 cm. To włochate dywany charakteryzujące się niezwykle gęstym włosiem. Cechuje je duża puszystość i miękkość. Z tego względu chętnie wybierane są do sypialni i pokoju dziecięcego. Przykładem takiego dywanu jest Shaggy INSPIRATION fiolet:

dywan_inspiration_fiolet_witek_pl[1]

  • Dywany pętelkowe (cut & loop): Są one rzadziej spotykane jako tkane w całości tym sposobem. Najczęściej tworzy się połączenia shaggy razem z cut & loop. Sposób tkania tego rodzaju dywanu to połączenie runa ciętego i pętelkowego.
  • Dywany Sizal: To tzw. dywany sznurkowe, czyli bezrunowe. Zwykle są szorstkie w dotyku i twarde. Sizal to naturalne włókno otrzymywane z liści agawy sizalowej. Dywany wyprodukowane z niego są bardzo wytrzymałe. Ale dywany typu sizal produkuje się także ze sznurka polipropylenowego. Charakteryzują się grubym i płaskim splotem. Przykładem tego rodzaju dywanu jest GRACE SISAL 39014 837.
  • Dywany Carving: Cechują się one niejednolicie przyciętym runem. Dzięki temu można uzyskać dywan z efektem trójwymiarowym. Wyróżniamy wśród nich dywany: Shaggy Carving oraz Heat – Set carving. Przykład – Dywan shaggy VISCOSE 3D poliester GTSD 5 purple:

dywan_kartal_shaggy_sad_viscose_gtsd_5_purple_witek_pl

  • Dywany gładkie: Do dywanów tych zaliczamy wszystkie z krótkim włosem (do 2,5cm). To najprostszy sposób tkania dywanów. Jakość wzoru zależy tutaj od gęstości tkania.
  • Dywany Heat – Set: Do produkcji tych dywanów używa się włókna polipropylenowego poddanego wcześniej stabilizacji termicznej. Dzięki temu dywany te mają właściwości antyelektrostatyczne. Cechują się też dużą gęstością i wyjątkową odpornością na ścieranie i ugniatanie.

dywan_agnella_standard_sabira_granat_witek_pl

Dywan polski Agnella Standard SABIRA granat

/wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony kochamydywany.pl /

To tylko ogólna charakterystyka dywanów. Dywany różnią się też od siebie wzornictwem i oczywiście kolorami. To jakie wybierzemy, zależy od stylu wnętrza, w jakim będziemy chcieli dany dywan położyć. Jednak znając tą podstawową charakterystykę, łatwiej nam będzie wyszukać odpowiedni dla siebie dywan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *